Menu
Home Page

Meet the Governors

The governors are responsible for the overall direction and effective management of the school, and for providing the best possible education for the pupils, whilst acting within the framework set by legislation. The Governing Body is therefore involved in formulating and setting policies and determining strategies. Governors are not however expected to take detailed decisions about the day-to-day running of the school. The Headteacher is responsible for the internal management and organisation of the school and its staff.

Elsenham Church of England Primary School’s Governing Body has up to 13 members: four elected parent governors, one elected staff governor, one governor appointed by the local authority (LA), one governor appointed by the Diocese, one governor elected by the PCC and three governors co-opted from the schools community. The Headteacher and the Vicar also attend Governors' meetings.

The current Elsenham Church of England Primary School’s Governing Body -

 

Name

Category

of Governor

Term of

Office Ends

Committee Membership

Business Interests

including Financial Interests

or a Governor at Another School

Mr Nick Yeadon

(Chair)

Local Authority

13 Jan 2015

to

12 Jan 2019

Resources 

Pay

Personnel

None Declared

Mr Simon Bird

(Vice Chair)

Co-opted

19 Nov 2015

to

18 Nov 2019

Personnel (Chair)

Resources (Chair)

None Declared

Mrs Avril Braidwood

Foundation

DBE

23 Dec 2014

to

22 Dec 2018

Curriculum & School Improvement

None Declared

Mrs Raeesa Cooke Parent

4 May 2017

to

3 May 2021

  None Declared
Mrs Rachael Gale Staff 29 April 2016 to 28 April 2020  Curriculum & School Improvement None Declared

Mr Ricky Lambourne

Parent

19 Nov 2015

to

18 Nov 2019

 Curriculum & School Improvement

None Declared

Mrs Ruth Lucas

Co-opted

1 Apr 2015

to

31 Mar 2019

Curriculum & School Improvement (Chair)

Pay

Personnel

None Declared
Mr Chris Mason Co-opted

9 Mar 2017

to

8 Mar 2021

  None Declared

Mrs Corrina Mottram

Parent

22 May 2014

to

21 May 2018

Curriculum & School Improvement

(Vice Chair)

Related to a member of the Teaching Staff

Mrs Sharon Racey Parent

20 February 2017

to

19 February 2021

  None Declared

Mrs Linda Reid

(Headteacher)

Staff

n/a

Curriculum & School Improvement

Resources

Personnel

None Declared

Mr Rocky Stevens

Foundation PCC

1 Sep 2014

to

31 Aug 2018

Resources (Vice Chair)

None Declared

Rev. Gary Townsend

Foundation Ex-Officio

n/a

Curriculum & School Improvement

None Declared

Mr Robert Bayley Co-opted

30 Sep 2015

to

23 Nov 2016

Pay

Personnel (Chair)

None Declared

Mr Chris Brealey

Parent

30 Nov 2014

to

31 Dec 2016

 

Resources

 
 None Declared
Mr Paul Cook Parent

11 Apr 2013

to

10 Apr 2017

Resources None Declared

  

Governors attendance at meetings is available below:

Top